انواع جوش صورت + نکات مفید شناختن آن‌‌ها و علل به وجود آمدنشان

در این مطلب درباره انواع جوش صورت صحبت کرده‌ایم که شامل دو دسته التهابی و غیر التهابی می‌باشد و هرکدام شامل چند نوع هستند. می‌توان برای جوش‌های غیر التهابی از درمان خانگی استفاده کرد اما برای جوش‌های التهابی، مراجعه به دکتر پیشنهاد می‌شود و درنهایت، درباره علل به وجود آمدن جوش مطالبی را ذکر کرده‌ایم.

انواع جوش صورت

می‌توان انواع جوش صورت را به دو دسته التهابی و غیر التهابی تقسیم کرد. جوش سرسفید و سرسیاه جزو دسته غیر التهابی هستند. درمان جوش‌های غیر التهابی نسبت به جوش‌های التهابی آسان‌تر است، درمان‌های خانگی و بدون نسخه نیز می‌تواند بر آن‌ها اثرگذار باشد. جوش‌های پاپول، پاسچول، ندول و کیست از دسته التهابی بوده و درمان آن‌ها دشوارتر است و به زمان بیشتری برای درمان احتیاج دارند.

جوش‌های غیر التهابی

·        جوش سرسفید( کومدون بسته)

رایج‌ترین نوع آکنه از انواع جوش صورت، جوش سرسفید است. معمولا براثر مسدود شدن منافذ پوست ایجاد می‌شوند.

دلایل مختلف بسته شدن منافذ پوست:

 • چرب شدن بیش‌ازحد پوست
 • وجود باکتری
 • افزایش سلول‌های مرده پوستی
 • تغییرات هورمونی

نتیجه بسته شدن منافذ پوست، به وجود آمدن جوش‌های سرسفید در قسمت‌های مختلف بدن در سنین متفاوت است.

نام دیگر جوش سرسفید، کومدون بسته است، معمولا به‌صورت یک برجستگی سفید، روی منافذ بسته پوست دیده می‌شود و چرکی است. به‌طورمعمول اطراف جوش سرسفید، قرمز است و احتمالا اندکی دردناک باشد. توجه کنید که راه‌حل از بین بردن جوش سرسفید، فشار دادن و خارج کردن چربی یا چرک آن‌ها نیست. با این کار سبب زخم شدن جای جوش و ماندگار شدن اثر آن می‌شوید و تاثیری در باز شدن منفذهای پوست برای جلوگیری از بروز مجدد آن ندارد.

·         جوش سرسیاه( کومدون باز)

یکی از انواع جوش صورت، جوش سرسیاه است. این جوش بر روی  سطح پوست، سیاه دیده می‌شود و علت بروز آن، مسدود شدن فولیکول مو با چربی یا سلول‌های مرده پوست است. جوش سرسیاه به کومدون باز شناخته می‌شود، ظاهر آن‌ها به‌صورت نقاط کوچک سیاه، روی پوست است. پوست اطراف جوش رنگ طبیعی داشته و دردناک نیست. می‌توانید جوش‌ سرسیاه را با فشار دادن از بین ببرید اما توصیه می‌شود که این کار را انجام ندهید؛ زیرا سبب زخم شدن پوست می‌شوید که نتیجه آن، باقی ماندن جای جوش خواهد بود.

جوش‌های التهابی

·         پاپول‌ها

پاپول یکی از انواع جوش صورت است، ظاهر آن به‌صورت برجستگی‌ کوچکِ قرمز یا صورتی‌رنگ بوده که علت بروز آن، بسته شدن منافذ پوست با سلول‌‌های مرده یا چربی است. جوش پاپول زیر سطح پوست به شکل سفت و برآمده ایجاد می‌شود. این نوع جوش، معمولا دارای باکتری‌های کاتی باکتریوم هستند. اگر آن‌ها را فشار دهید، این باکتری‌ها در داخل پوست پخش می‌شوند و سبب تشدید شدن علائم و آسیب می‌شوند.

پاپول جوش چرکی نیست اما باکتری داخل آن، می‌تواند سبب التهاب گردد. اگر تحریک و ناراحتی جوش سرسفید یا سرسیاه به‌قدری باشد که سبب آسیب پوست اطراف و التهاب آن‌ها شود؛ پاپول به وجود می‌آید.

·         پاسچول‌ها (جوش‌های چرکی)

یکی دیگر از انواع جوش صورت، پاسچول‌ نام دارد. این جوش‌ها، برجستگی‌های قرمز و بزرگی هستند که مرکز آن‌ها سفید یا زرد بوده و اطرافشان، پوست قرمز و ملتهب است. این شرایط نشان می‌دهد که از انواع جوش‌های التهابی و چرکی هستند. علاوه‌ بر صورت، در کمر و قفسه سینه نیز دیده می‌شود. دلیل بروز آن‌ها، آلوده شدن منافذ بسته پوست به علت جمع شدن سلول‌های باکتریایی، ایمنی یا تغییرات هورمونی است.

 

 

این جوش‌ها شبیه پاپول‌ها هستند با این وجه تمایز که سر چرکین آن‌ها از پوست خارج‌شده است. می‌توانید آن‌ها را فشار دهید ولی توصیه اکید می‌کنیم که این کار را انجام ندهید؛ زیرا با فشار دادن آن‌ها، باکتری‌ها در سطح پوست پخش‌شده و آسیب به وجود آمده را تشدید می‌کنند. نتیجه فشار دادن جوش توسط شما، لک‌های تیره یا زخم روی سطح پوستتان خواهد بود.

·         ندول‌ها (گره‌ها)

جوش ندولار یا ندول یکی از انواع جوش صورت است که به‌صورت برجستگی گوشتی، سفت و قرمز در عمق پوست است. معمولا دردناک و ملتهب هستند و در اثر وجود باکتری کاتی باکتریوم در پوست ایجاد می‌شوند. این باکتری سبب مسدود شدن منفذهای پوستی می‌شود و به سلول‌های عمق پوست آسیب می‌رساند.

ندول‌ها در بیشتر اوقات با عفونت همراه هستند، جزو جوش‌های وخیم به‌حساب می‌آیند؛ زیرا قادرند لک یا زخم ماندگار بر پوست ایجاد کنند. حتما برای درمان آن‌ها به پزشک مراجعه کنید.

·         کیست‌ها

شدیدترین نوع جوش از انواع جوش صورت، کیست است و با عفونت در اعماق پوست همراه است. کیست معمولا بسیار بزرگ، ملتهب، قرمز و دردناک بوده و چرک زیادی دارد. آسیب این جوش به پوست بیشتر است.

علل به‌وجود آمدن جوش صورت

در این بخش درباره علت جوش در نقاط مختلف صورت و جوش صورت از چیست سخن گفته‌ایم و به‌صورت کلی دلایل بروز جوش صورت را بیان کرده‌ایم.

علت جوش صورت، بسته شدن فولیکول مو است.

دلایل بسته شدن فولیکول مو:

 • چربی
 • سلول‌های مرده پوست
 • هورمون

دلیل‌های دیگر آن را در ادامه آورده‌ایم.

·         اگر از لوازم‌آرایشی نامرغوب و فاسد استفاده کنید

برخی از لوازم‌آرایشی منافذ پوست را مسدود می‌کند و می‌تواند باعث بروز انواع جوش صورت گردد. هنگام استفاده از لوازم‌آرایشی به تاریخ انقضای آن دقت کنید و متناسب با پوست خود از انواع لوازم‌آرایشی استفاده کنید.

·         برخی از بیماری‌ها و دارو‌ی‌های خاص می‌توانند علت بروز جوش باشند

برخی از داروها سبب بروز جوش می‌گردند.

·         سیگار و قلیان

از دلایل شایع بروز جوش در بزرگ‌سالان است.

·         رژیم نامناسب غذایی

غذاهای چرب و شیرین، فست فود و شیرینی، قند و شکلات سبب بروز جوش در نواحی مختلف بدن می‌شود. بعضی از افراد، به غذاهای خاصی حساسیت دارند که با مصرف آن‌ها جوش می‌زنند. دقت کنید که جوش‌هایی که منشا بروز آن‌ها غذا است، معمولا زود از بین می‌روند. فقط آن‌ها را دست‌کاری نکنید و منبع بروز آن‌ها را حذف کنید.

·         آلودگی محیط

به‌تنهایی باعث بروز جوش نمی‌شوند اما در صورت نفوذ به پوست از طریق زخم باز یا جای جوش، می‌توانند جوش و التهاب را بدتر کنند.

·         علت ژنتیکی

قسمتی از بروز جوش و آکنه ارثی بوده و از والدین به ما ارث می‌رسد.

·         تغییرات هورمونی در سن نوجوانی

از شایع‌ترین مشکلات پوستی در سن نوجوانی، جوش است. علت جوش صورت در نوجوانی، نامتعادل بودن میزان هورمون‌ها و افزایش ناگهانی آن‌ها است که سبب تحریک غدد چربی پوست و بسته شدن منافذ می‌گردد و نتیجه آن، بروز جوش است.

·         مشکل‌ زنانه

تغییرات هورمونی در زنان بزرگ‌سال بیشتر از مردان بزرگ‌سال است؛ به همین دلیل احتمال بروز جوش در زن‌ها بیشتر می‌شود.  از دلایل بروز جوش در زن‌ها:

 • عادت ماهانه
 • بارداری
 • زایمان
 • برخی بیماری‌های زنانه

·         استرس

استرس، هورمون کورتیزول را افزایش می‌دهد که نتیجه آن، تحریک غدد پوستی و افزایش چربی پوست است. احتمال بسته شدن منافذ بیشتر می‌شود، درنتیجه جوش بروز می‌کند. علت جوش صورت در مردان می‌تواند ناشی از استرس آن‌ها باشد زیرا معمولا شرایط شغلی آن‌ها، استرس زیادی را با خود به همراه دارد.

سخن پایانی

حالا که با انواع جوش صورت و دلایل بروز آن آشنا شدید، برای سلامتی و مراقبت از پوست صورتتان و درمان جوش صورت چه‌کاری را انجام می‌دهید؟

3 دیدگاه برای “انواع جوش صورت + نکات مفید شناختن آن‌‌ها و علل به وجود آمدنشان

 1. احسان تیموری گفته:

  عالیه هرچیزی که در مورش نوشته واقعیه من که خیلی راضی بودم و به شماهم پیشنهاد میکنم حتما خرید کنید واقعا نسبت به قیمتش خیلی خوبه ممنون از محصول عالیتون خیلی خوبه که تو این گرونیا تخفیف میزارید💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.